Bütçe Dostu Banyo Yenileme Fikirleri

by admin
Bütçe Dostu Banyo Yenileme Fikirleri

Banyolar, evlerimizin diğer odalara oranla arka planda kalıyor olmasına karşın, ev halkı için özenle tasarlanması gereken alanlarıdır. Banyo, evdeki her bireyin güne başlayıp, günü bitirdiği bir mekân konumundadır ve farkında olmasak da banyoların iç tasarımları günlük ruh halimizi de oldukça etkiler.

Konforlu, iyi aydınlatılmış, canlı renkler ve yüzeylerin bizi karşıladığı bir banyoda günümüze çok daha keyifli başlarken; karanlık, her hareketimizde farklı bir yere çarptığımız kalabalık ve sıkıcı tasarımlara sahip bir banyoda güne daha mutsuz ve karamsar başlarız.

Bu açıdan bakıldığında, banyo tasarımının ne kadar önemli olduğunuzu anlayabilirsiniz. Peki, sizler banyolarınızın tasarımından memnun musunuz? Cevabınız HAYIR ise, küçük banyo yenilemeleri yaparak, mekânın tüm havasını değiştirmenin tam zamanı!

Banyo Yenileme Nasıl Yapılır ?

Banyo yenilemeye karar verdikten sonra yapılacak ilk iş doğru bir planlama yapabilmektedir. Bu aşamada verilecek kararlardan en önemlisi, banyo yenileme için tüm yapılacakları hesaplayarak ne kadar bütçeniz olduğunu ortaya çıkarmaktır. Belirlediğiniz bütçe, sizlerin ne kadar büyük veya küçük banyo yenilemeleri yapabileceğinizi ortaya çıkarır. Tüm mekânı mı yenileyeceksiniz, bölgesel yenilikler mi yapacaksınız ya da sadece banyo mobilyalarınızı mı değiştireceksiniz yoksa tüm tesisatın da yerini değiştirerek tamamen yeni bir iç mekân tasarımı mı yapacaksınız, bunların hepsi sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre alacağınız kararlardır.

Bütçe belirlerken vereceğiniz tasarım kararları sırasında, kendinize ve ailenize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Banyomuzun nasıl gözükmesini istiyoruz? Modern, klasik, renkli, minimal vb.
  • Günlük rutinlerimizde banyoyu ne kadar ve ne amaçlarla kullanıyoruz?
  • Hızlı bir duş alıp evden çıkmak mı, küvette keyifle geçecek konforlu bir banyo deneyimi mi istiyoruz?
  • Şu an sahip olduğumuz depolama alanları ve saklama alanları banyomuz için yeterli mi?
  • Sabah evden çıkmamız gerektiğinde saçlarımızı yapmak, dişlerimizi fırçalamak ve hazırlanmak için banyoyu aynı anda kaç kişi kullanıyoruz?
  • Şu anki banyomuzda neleri sevmiyor, neleri istemiyoruz?
  • Ve tabii ki en önemlisi, ne kadar para harcamaya hazırız?

Bu soruların cevapları tüm ailenin kullanıcı deneyimine bağlı olarak neleri istemediğini, nelerin hayalini kurduğunu ve başlayacağınız banyo yenilemesi sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere gösterecek.

Türkiye’nin global markası Creavit olarak büyük veya küçük banyo yenilemeleri esnasında yapılabilecek bazı adımları sizler için bir araya getirdik. Yeniliğe hazırsanız, okumaya devam edin. 

Banyo Duvarına Ne Yapılabilir?

Duvarlar, bir mekânın iç tasarımını etkileyen en önemli unsurdur. Kendinizi aynı boyutta olan iki odada hayal edin. Biri siyah duvarlarla, diğeri ise beyaz duvarlarla çevrili… Hissedeceğiniz hisler ne kadar farklı olurdu değil mi? Duvarların mekân üzerinde etkisi bu kadar yüksek ve fark edilebilecek bir değerken banyo yenileme aşamasında duvarlarınıza ne yapacağınız, banyo tasarımını etkileyecek en önemli kararlardan biri olacaktır.

Banyo duvarlarına ne yapılabilir sorusunun birçok farklı cevabı vardır. Banyolarda klasiklerden vazgeçmeyenler için seramik karolar her zaman ilk tercih olmaktadır. Parlak ve mat yüzey görünümleri, farklı desen, renk ve ebat seçenekleriyle bize geniş bir ürün yelpazesi sunan seramik, kolay temizlenebilmesiyle de hijyenin önem kazandığı banyolarda kolay bir kullanım imkânı sunar.

Son yıllarda banyo duvarlarında duvar boyaları da sıklıkla tercih edilmektedir. Canlı renkleri, yıllar içerisinde değiştirme ve yenileme işleminin alternatiflerine oranla daha kolay olması ve silinebilir yüzeyleriyle hijyen katkısı sunan duvar boyaları, mekân tasarımlarında da tasarıma yön veren seçimlerden olmaktadır. Canlı, enerjik ve özgün bir banyo istiyorsanız, duvar boyaları sizler için tartışmasız bir tercih olacaktır. İnternette yer alan birçok kendin yap projesinde sizlere ilham verecek banyo duvar boya tasarımları bulabilirsiniz. Şimdi renk skalanıza karar verin ve sonrasını yaratıcılığınıza bırakın.

Banyolardaki trendlerden bir diğeri de duvar kâğıdı kullanımıdır. Duvar boyalarıyla birlikte de kullanılabilen duvar kağıtları, silinebilirlik ve kolay uygulanabilirlik özellikleriyle son yıllarda banyolarda sıklıkla yer almaya başlamıştır. Farklı desen seçenekleriyle istediğiniz her tasarıma uygun bir desen bulabileceğiniz duvar kağıtlarıyla banyolarınıza romantik, doğal, canlı ya da kreatif bir bakış açısı katabilirsiniz.

Unutmayın, banyo yenileme maliyeti 2022 koşullarında düşünüldüğünde, çok yüksek bütçelere sahip değilseniz yalnızca duvarlarınızda yapabileceğiniz bir küçük banyo yenileme işlemi, tüm tasarımı değiştirebilecek güçlü bir etkiye sahiptir.

Duvarlarınıza Ufak Dokunuşlar Ekleyin

Duvarlarının dekorasyona olan katkısının önemini artık biliyorsunuz. Peki banyo tasarımı için illaki duvarların tamamen yenilenmesi mi gerekli? Tabii ki hayır. Duvarlarda yer alan seramiklerin sökülüp yenilerinin takılması, duvar kağıtlarının çıkartılarak yeni uygulamaların yapılması kolay olsa da bazı kişiler için yine de zahmetli işlemler olabilir. Bu yüzden duvarlarınızda farklılık yaratmak için son dönemlerde de sıklıkla karşılaştığımız gibi duvarlarınıza ufak dokunuşlarda bulunabilirsiniz. Bunun için internette görüntüleyebileceğiniz sınırsız sayıda örnek olduğunu da bilmenizi isteriz. Duvarlarınıza ailecek tatile çıktığınız bir seyahatten keyifli bir fotoğrafınızı bastırabilir, gördüğünüz bir yazıyı sticker olarak yapıştırabilir veya sevdiğiniz çağdaş bir görsel çizimi ekleyebilirsiniz. 

Renk Tercihleriyle Banyolarınıza Canlılık Katın

Renk Tercihleri ile Banyolarınıza Canlılık Katın

Renk Tercihleri ile Banyolarınızı Güzelleştirin

Renk, bir mekâna hayat katan en önemli unsurdur, tasarıma doğrudan etki eder. Dekorasyon tercihlerinde birbiriyle uyumsuz renkler kullanılan mekanlar çok daha karışık ve yorucu gelirken, açık renklerin ve uyumlu tonların birlikte kullanıldığı mekanlar bizleri sakinleştirerek konforlu alanlar sunar. Banyolarda değişen tasarım trendlerine bağlı olarak kullanılan renkler de yıllar içerisinde değişmiştir. Tek renk seramiklerin kullanıldığı mavi, yeşil, turuncu banyolar geride kalmış; beyazların, kremlerin ağırlık kazandığı dingin banyolar popüler olmuştur. Duvarların ve zeminlerin soft renklerde tercih edildiği banyolarda, renkli banyo mobilyaları kullanarak banyolarınıza canlılık katabilir, aksesuarlarla mekanları sıkıcılıktan kurtararak banyo içerisinde keyifli alanlar yaratabilirsiniz.

Duvarlarda ise duvar boyaları ve duvar kağıtlarını birlikte kullanarak banyolarınızın içerisine renk katabilirsiniz. Renk konu olduğunda seçeneklerinizin neredeyse sınırsız olduğunu unutmayın. Yaşam alanlarında renkli ve canlı alanlar oluşturmayı ailecek seviyorsanız banyo yenileme sırasında bu tercihleri yaparak enerjik bir banyo tasarlayabilirsiniz.

Aydınlatma ve Aynalar ile Mekân Tasarıma Katkıda Bulunun

Aydınlatma ve Aynalar ile Mekan Tasarıma Katkıda Bulunun

Aydınlatma ve Aynalar ile Banyo Tasarımı

Özellikle büyük şehirlerdeki bina yoğunluğu düşünüldüğünde, doğal ışığın en az girdiği mekânlar banyolardır. Dolayısıyla aydınlatma aşamasında yapılacak doğru tercihler, olması gereken ışık miktarı konusunda bizlere yardımcı olur. Aydınlatma armatürlerinin mekân tasarıma da yüksek katkısı bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda banyo aydınlatmalarında, spot aydınlatma ya da ampullerin yerini estetik çizgilere sahip aydınlatma modelleri almıştır.

Saç ve makyajımızı yaparken, dişlerimizi fırçalarken kendimizle göz göze geldiğimiz banyo aynaları, tasarım sırasında dekorasyona katkıda bulunan en önemli öğelerden biridir. Özellikle küçük ve dar alanlara sahip banyolarda aynalar, mekâna derinlik katacağından oldukça önemli bir tasarım tercihi olur. Bu nedenle ayna seçimine de özen göstermek gereklidir. Son dönemlerde trend haline gelen LED aydınlatmalı aynalar ile, bölgesel aydınlatma yaparken aynı zamanda modern görünüme sahip aynalara sahip olabilirsiniz.

Az Eşya ile Daha Kullanışlı Alanlar Oluşturun

Az Eşya ile Daha Kullanışlı Alanlar Oluşturun

Az Eşya ile Banyo Tasarımı

Hepimizin bildiği gibi banyolar, genellikle küçük ve sınırlı kullanılabilir alanlara sahip mekanlardır. Halihazırda zaten duş kabini ya da küvetler, çamaşır ve kurutma makineleri, klozet ve lavaboyla büyük ölçekli sabit unsurlara sahip banyolar; bizlerin eklediği mobilyalarla da kullanılabilir alanları gittikçe azalan mekanlara dönüşmektedir. Banyo içerisinde rahat hareket edebilmek ve daha konforlu iç mekanlar oluşturabilmek için, az eşya tercih edilmelidir. Banyolarda hem az eşya görünümünü sağlamak hem de saç kurutma makinesi, temizlik malzemeleri, kremler ve bakım malzemelerimizi saklayarak, daha derli toplu bir banyo tasarlamak için saklama alanı fazla olan banyo mobilyaları tercih etmelisiniz.

Armatürlerinin yanı sıra banyo mobilyalarıyla da banyo sektörünün ilgi gören markası Creavit’in modern tasarıma sahip modülleriyle banyolarınıza gizli saklama alanlarına sahip mobilyalar katabilirsiniz.

Banyolar Nasıl Güzelleşir?

Dekorasyon ve iç tasarımlar konusunda verilebilecek her tercih banyonuzun tasarımına doğrudan etki eder. Düzgün bir planlama yapıldığında, banyonuza eklenecek bir dekoratif aksesuar bile banyonuzu güzelleştirmeye yeter. Banyo yenileme maliyetleri 2022 yılında çok yüksek de olabilir, çok uyguna da banyolarınızı güzelleştirebilirsiniz.

Banyo Yenileme Maliyeti 2022?

Banyo yenilemenin ne kadara mal olacağı, yazının ilk başında bahsettiğimiz kararlara bağlı olarak değişmektedir. Yenileme sırasında alınan yeni kararlar, tercih edilecek markalar ve işçiliğin bedeli gibi birçok farklı faktör banyo yenileme maliyetini değiştirir. Banyo yenileme maliyetleri 2022 yılında da seçilen markalara, kaliteye ve uygulamalara göre değişmektedir. Creavit olarak önerimiz büyük ya da küçük banyo yenileme işlemi öncesinde bütün yapılacakları listeledikten sonra fiyatları araştırarak ortalama bir bütçe hazırlamanız ve yenileme işlemi sırasında bu bütçeyi aşmamaya yönelik tercihler yapmanızdır.

Banyolar, evdeki herkesin kullanımına açık olan ve özenle tasarlanması gereken mekanlardır. Hazırlamış olduğumuz bütçe dostu banyo fikirleri yazısından yararlanarak, yapacağınız banyo yenilemeleri için Creavit olarak fikir vermekten memnuniyet duyarız.  

Related Posts

Yorum yap