Bide Nedir? 5 Madde de Bideyi Tanıyalım

by admin
Bide Nedir ? 5 Madde de Bideyi Tanıyalım

Klozetlerde taharet musluğunun dünyanın birçok ülkesinde hala mevcut olmadığını bilmek, buna alışkın olan bizleri her zaman şaşırtsa da bu farklı ülkelerin vatandaşları için oldukça normal bir durumdur. Özellikle Güney Avrupa’ya ilk kez seyahat yapan kişiler banyoda 2 farklı klozet olduğunu görünce şaşırır. Ancak bu iki benzer görünümdeki banyo ekipmanlarının ikisi de klozet değildir, klozetin yanında banyo elemanı Avrupa şehirleri başta olmak üzere dünyada taharet musluğu yerine kullanılan bide ya da bidet olarak bilinir. Türk olarak bizlerin ilk bakışta şaşırdığı bu aleti daha yakından tanımak ve kullanımını öğrenmek için “Bide Nedir? 5 Madde ile Bideyi Tanıyalım” başlıklı yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Bide Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bide, dünyanın bazı ülkelerinde sıklıkla yer alan bir lavabo çeşididir. Montaj ve tesisat özellikleriyle klozet ve lavabolara benzeyen taharet musluğu bide, sıcak ve soğuk su akışını sağlayan bir bataryaya sahiptir. Asya ülkelerinden Japonya ve Güney Kore; İtalya, İspanya ve Fransa’nın bazı kesimlerinde daha çok karşımıza çıkan bide, tuvalet sonrası temizliğinin hijyenik bir şekilde yapılması amacıyla kullanılır.

Bide Ne İşe Yarar?

Bide nasıl kullanılır, bide ne işe yarar gibi sorular aklımıza gelmekte. Genel olarak ülkemizde kullanılan taharet musluğu nedeniyle evlerimizde, ofislerimizde, otellerde bulunmadığından alışkın olmadığımız bir parça olan bideyi daha yakından tanımaya devam ediyoruz. Yurtdışında klozetler taharet musluksuz olduğundan yıkama işlemi bide ile yapılmaktadır. Bide ne işe yarar sorusunun cevabına özet olarak taharet musluğunun işlevini yerine getirir diyebiliriz. Özellikle kişilerin tuvalet sonrası temizliklerini bide kullanarak yaptığı bilinmektedir. Bazı yerlerde ayakların, bebeklerin, çamaşırların da bidede yıkandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra duş kabine girişi sıkıntı olabilecek ileri yaşlı kişilerin, engellilerin veya herhangi bir sakatlanma ve tedavi sürecinde olanların temel hijyenleri bide kullanılarak kolayca sağlanabilir.

Bide Nasıl Kullanılır?

Bide Nasıl Kullanılır ?
Bide Nasıl Kullanılıyor ?

Özellikle bizler gibi günlük hayatında bide kullanmayan kişiler bideyi ilk gördüklerinde bide nasıl kullanılır diye düşünür. Alafranga tuvaletlere görünümüyle benzeyen bideler tesisat özellikleriyle lavabolara benzemektedir. Bide bulunduğu yaşam alanlarında geleneksel olarak klozetin yakınına, klozete benzer şekilde bir banyo elemanı olarak eklenir. Daha çok gördüğümüz bir bide tipi olan bu modellerde tek musluklu ya da çift musluklu batarya sistemleri bulunur. Kullanımı ise düşünülenin aksine oldukça pratik ve hijyeniktir.

Tuvalet işleminden sonra kişisel temizlik için tuvaletten ayrı olarak yerleştiren bidelere geçmek gerekir. Bideye oturmadan önce su ayarının yapılması sıcak su ile yanma tehlikesini önlemek adına gereklidir. Sıcak ve soğuk su ayarının yapılmasından sonra bideye yerleşilir. Suyun doğru şekilde gelmesi için klozete oturur gibi oturmak gerekir. Sonrasında bide musluğundan çıkan su ile kişisel temizlik yapılır. Kurulama işlemi için de kişisel bir havlu veya tuvalet kâğıdı kullanılması önerilir.

Bide Bataryası Nedir?

Bide bataryaları normal lavabolar gibi çalışan tesisatlardır. Sıcak ve soğuk suyun farklı iki yerden ayrıldığı çift kollu bide bataryaları ve suyun sıcaklığı ile hızının tek bir yerden ayarlandığı tek kollu bide bataryaları olarak ayrılmaktadır. Tek kollu bide bataryaları kullanım kolaylığı nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Bide Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Bidenin genellikle Güney Avrupa’da kullanıldığı bilinmektedir. Çıkış noktası Fransa olsa dahi Fransa’da her evde bulunmayan bidelerin özellikle İtalya’daki banyolarda bulunması 1975 yılından beri zorunludur. Avrupa’da yaygın olarak Bosna Hersek, Fransa, Macaristan, Malta, Slovenya, Hırvatistan, Almanya ve Yunanistan’da bide sistemi kullanılmaktadır. Güney Amerika’da Uruguay ve Arjantin’de kullanıldığı bilinen bideler Asya’da ise Japonya ve Güney Kore’de yoğunlukla tercih edilmektedir.

Başka bir blog yazımız olan, Klozet seçerken dikkat etmeniz gereken 5 madde başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yorum yap