DAR VE KÜÇÜK BANYOLAR İÇİN TASARIM ÖNERİLERİ

by admin
banyo

Hepimiz büyük ve ferah evlerde yaşamak istesek de özellikle büyükşehirlerde çoğumuz sınırlı alanlar içinde yaşamak durumunda kalıyoruz. Küçük bir eve sahip olduğumuzda alanlarımızı fonksiyonel ve verimli tasarlamamız gerekiyor. Yine de küçük evlerde yaşıyor olmak modern ve göz alıcı tasarımlara ulaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Banyolar genellikle evlerin diğer alanlarına göre daha küçük olduğundan, küçük banyolarda tasarım için uyarlanabilen işlevsel ve ilham veren dekorasyon önerileri yaygın bir ihtiyaç.  Çeşitli yerlerde karşımıza çıkan şirin ve kullanışlı banyolara sahip olabilmek için birkaç ipucu ve akıllı çözüm önerisi yeterli olacaktır. Her banyo için farklı uygulama alanlarına sahip akıllı çözümlerle küçük banyolarda tasarım çözümleri getirebilirsiniz. En tarz banyo mobilyaları ile evinize hava katın.

Küçük Banyolar İçin Akıllı Çözümler

Küçük banyolarda tüm alanı verimli kullanmak için farklı akıllı çözümler mevcut. Bazı tüyolarla evin diğer odalarını ya da mutfakları elverişli şekilde kullanmak için çeşitli mobilyalar kullanabildiğimiz gibi küçük banyolarda tasarım seçenekleriyle daha geniş bir banyo gibi kullanabilmek de mümkündür.

Evimizin her bir köşesi yaşam alanlarımızı oluşturmaktadır. Bu yüzden her alanda şıklığı ve kullanışlılığı düşünmek gerekir. Banyonuz dar ya da küçük olabilir, onu güzelleştirecek küçük banyolarda tasarım ipuçlarını bilmeniz yeterli.

Kapı Üstü Raflar

Küçük ve dar bir banyonuz ve yerleştirmeniz gereken çok fazla eşyanız varsa kapınızın üstüne raf monte ederek kullanışlı bir depolama alanı oluşturabilirsiniz.

Dolap İçi Düzenleyiciler

Banyonuzda yeni bir dolaba yer yoksa ve hala yerleştirmeniz gereken çok eşyanız varsa dolaplarınızın içine ve kapaklarına yerleştirebileceğiniz düzenleyiciler dağınıklığı ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Klozet Üzeri Dolap ve Raflar

Klozetlerin üstü genellikle geniş ama değerlendirilmeyen duvarlarla kaplıdır. Küçük banyo tasarımınızda yer verebileceğiniz klozet üzeri dolap ve raflar sayesinde hem boş duvarı değerlendirmiş hem de göz yorucu karmaşayı çözebilirsiniz.

Gömme Rezervuarlar

Alandan tasarruf sağlamanıza yardımcı olabilecek gömme rezervuarlar, diğer rezervuarlara göre alandan 5-10 cm kazanmanızı sağlayabilir. Hem kapladığı alanın küçüklüğü hem de şık tasarımları sayesinde banyonuzla uyuma kavuşacaktır.

Özellikle yeni ve modern tasarıma sahip tuvaletlerde son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan gömme rezervuarlar, klozetin su haznesinin ve teknik bölümlerinin duvar içerisinde gizlendiği rezervuar tipidir. Şık ve modern görünüm sunan gömme rezervuar, evlerimizin yanı sıra alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ve ofis projelerinde sıklıkla tercih edilir.

Küçük Bir Banyo Nasıl Dekore Edilir?

Küçük banyo tasarımında alan kullanımını iyi planlamak gerekir. Küçük bir alandan maksimum faydayı sağlayabilmek için mobilyalar, lavabolar, yıkanma alanları ve rezervuarlar doğru biçim ve ölçüde seçilmelidir. Banyonuzun ölçülerini hesapladıktan sonra kullanacağınız malzemelerin ölçülerini de hesaba katmak faydalı olabilir. Küçük banyo tasarımınızda duvar kaplamalarını doğru ebatlarda ve renkte seçmek banyonuzu olduğundan daha geniş ve ferah gösterebilir. Aynı zamanda içeri açılan bir kapı yerine sürgülü bir kapı tercih etmeniz de aynı ölçüde verim sağlayabilir.

Lavabolar daha yumuşak hatlı ve etajerli seçilebilir. Son zamanların trendi olan yumuşak hatlı lavabolar, banyonuza daha modern bir hava katabilir. Etajerli lavabonun altında entegre biçimde yer alan dolap sayesinde hem ürünlerinizi depolayabilir hem de banyonuza mobilya şıklığını taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde dolap ve raflar için de akıllı çözümlerden yardım alabilirsiniz.

Küçük Banyo Nasıl Geniş Gösterilir?

Küçük banyo tasarımında mobilyalar, lavabolar, yıkanma alanları ve rezervuarlar doğru biçim ve ölçüde seçildikten sonra banyonuzda yapacağınız ışık ve renk oyunlarıyla banyonuzu olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Bunun için klasik aydınlatma çözümleri yerine duvar aplikleri kullanarak banyonuzda daha ferah bir ortam elde edebilirsiniz. Kullanacağınız bir banyo aynası da ister lavabo üstünde ister duvara yerleştirilmiş olsun, banyonuza derinlik katarak daha büyük bir banyo görünümüne kavuşmanızı sağlayacaktır. 

Küçük Banyolar Ne Renk Olmalı?

Koyu renklerin ortamı daha küçük ve dar gösterdiğini bilmek, küçük banyo tasarımınızda işinize büyük ölçüde yarayacaktır. Açık renkler, banyonuzu daha büyük ve ferah göstermenizi sağlayabilir. Duvarda ve zeminde yer alan seramiklerin aynı renkte olması da küçük banyo tasarımınızda büyük bir illüzyon yaratabilir. Aynı zamanda derzlerin rengi de seramiklerin rengine yakın oldukça bütünlük sağlanabilir. Küçük banyo tasarımlarınızda açık renk seçimleri, banyonuzu geniş ve temiz gösterecektir. Banyonuz bembeyaz olmasın isterseniz de natürel tonlu açık renkleri duvarlarınıza ekleyebilirsiniz. Koyu renklere de yer vermek isterseniz doğru aydınlatma seçenekleriyle banyonuzun havasına renk katabilirsiniz.

Dar ve küçük bir banyoya sahip olmanız tarzınızdan ödün vermenizi gerektirmez. Doğru seçimlerle yaşam alanlarınızı etkili ve verimli kılabilirsiniz. Küçük banyo tasarımlarına yönelik birçok çözüm bulunmakta. Kendi banyonuza göre en uygun yöntemlerden faydalanarak daha keyifli ve kullanışlı banyolara sahip olabilirsiniz.

Banyolarınızda uygulayabileceğiniz 7 harika banyo dekorasyon önerisi yazımıza da mutlaka göz atın.

Related Posts

Yorum yap