5 Adımda Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır ?

by admin
5 Adımda Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır ?

Lavabolar, mutfaklar ve banyolarda hem temas ettiğimiz yüzeyler olduğundan hem de kullanımları itibariyle kirlenmeye en açık yerler olduğundan temizliği oldukça önemli olan bir alanıdır. Bu nedenle temiz olması ve temiz kalması oldukça önem taşır. Evlerimizin mutfak ve banyolarındaki lavabolar gün aşırı temizlenmesi bile yeterli olsa da çoklu kullanım alanları olan ofislerdeki, restoranlardaki ve dış mekânlardaki lavaboların temizliği gün içerisinde birden çok kez yapılmalıdır.

Bu alanların temizliği, kullanan kişilerin de sağlığını etkilemektedir. 2019 yılının sonundan itibaren devam eden pandemi süreci özellikle ortak alanlardaki hijyen seviyesinin ne derece önemli olduğunu bizlere göstermiştir. Lavabo temizliği basittir ancak kullanılan temizlik malzemeleri ve dikkat edilmesi gereken alanlar olduğundan dikkatli yapılması gerekmektedir. 5 adımda lavabo temizliği yazısında size verilen ipuçlarına dikkat ederek hijyenik bir banyo için doğru lavabo temizliğini yapabilirsiniz. Peki 5 adımda lavabo temizliği nasıl yapılır ? Gelin beraber inceleyelim.

Lavabo Temizliğinin Birinci Adımında Lavaboyu Fırçalayın ve Durulayın

Lavabolar; sabun kalıntıları, diş macunu kalıntıları, kalan su lekeleri ve hatta dökülen saç ve sakal telleriyle rahatsız edici bir görüntüye sahip olabilir. Lavabolarda temiz ve hijyenik görünüm için düzenli temizlik yapılması gerekmektedir. Lavabo temizliği çeşitli temizlik malzemesi kullanılarak yapılabileceği gibi sadece su kullanılarak da yapılabilir. Lavabo temizliğinin birinci adımında lavaboları fırçalayın ve durulayın. Sabun, diş macunu gibi ürünlerin atıklarını lavabodan temizlemek için öncelikle lavaboyu fırçalamak gerekir. Bu şekilde lavaboda biriken mineral kalıntıları, atık ürün kalıntıları yüzeylerden ayrılır ve giderden lavabonuzu terk eder. Fırçalanan lavabo su kullanılarak durulanır.

Lavabo Temizliğinin İkinci Adımında Lavabonun Köşelerini ve Çatlaklarını Temizleyin

Piyasada köşeli, yuvarlak veya düz formlu olarak farklı tasarımlara sahip yüzlerce çeşidi olan lavabolar yapıları itibariyle kenar yüzeyleri ve bazen de köşeleri olan banyo elemanlarıdır. Bu yüzeyler tıpkı klozetlerde olduğu gibi mikrop ve farklı organizmaların bulunduğu yüzeylere dönüşebilir. Etkili bir lavabo temizliği için lavabolar tüm kenarları ve köşeleriyle birlikte detaylıca temizlenmelidir.

Lavabo Temizliğinin Üçüncü Adımında Lavaboyu Dezenfekte Edin

Su ve sabun ile yapılacak temizlik her zaman için yeterli değildir. Zararlı canlıların yüzeylere tutunmaması, daha temiz bir yüzey oluşturmak ve lavabo içerisindeki kalıntıların giderilmesi için temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Çamaşır suyu gibi ürünlerin dokusuna zarar verebilecek kimyasallar ile temizlik yapılması önerilmez. Bu aşamada lavabo temizliğini derinleştirmek için doğal temizleyici ürünler seçilebilir. Sirke ve karbonat karışımı, limon tuzu, arap sabunu gibi doğal temizlik malzemeleri banyoların hijyen seviyesini yükseltecek çözümler olmalıdır. Çok daha hijyenik yüzeyler için lavabo temizliğinin üçüncü adımında lavaboyu dezenfekte edin.

Lavabo Temizliğinin Dördüncü Adımında Lavabonun Parçalarını Temizleyin

Lavabolar; gider bölümü, lavabo bataryaları, lavabo çanağı gibi birçok parçanın bir araya gelmesinden oluşur. Derinlemesine bir temizlik yapılabilmesi için bu alanların da özenle temizlenmesi gerekir. Özellikle batarya bölümleri sıçrayan su ve sabun kalıntıları gibi dış etkenlerden dolayı hızlıca kirlenir. Kimyasal malzemeler bataryaların yapılarını ve dokularını bozduğu için, batarya temizliğinde kimyasalların kullanılmaması gerekir. Etkili ve hijyenik bir batarya temizliği için özel solüsyonlar hazırlanmıştır, Creavit’in ar-ge ekibi tarafından geliştirilen ve kullanımında bataryalara herhangi bir zarar vermeden temizliğini gerçekleştiren Creavit armatür solüsyonuyla bataryalarınızı koruyarak kullanım ömrünü de artırabilirsiniz. Daha temiz bir lavabo için lavabo temizliğinin dördüncü adımında lavabonun parçalarını temizleyin.

Lavabo Temizliğinin Beşinci Adımı Olarak Lavaboyu Düzenli ve Derli Toplu Bırakın 

Lavaboyu Düzenli ve Derli Toplu Bırakın
Lavabo Temizliğinde Son Adım

Temizlik her zaman kirli olmamak değildir, derli toplu ve düzenli bir görünüm de temizliğe katkıda bulunmaktadır. Su, kimyasal ve doğal malzemeler kullanılarak yapılan bir lavabo temizliğinin belki de en önemli kısmı lavaboyu derli toplu bırakmaktır. Temizlik malzemelerini kaldırmalı, temizleme bezlerini ortalıkta bırakmamalısınız. Düzen içerisinde olan bir lavabo her zaman daha hijyenik ve temiz gözükecektir bu nedenle lavabo temizliğinin beşinci adımı olarak lavaboyu düzenli ve derli toplu bırakın.

Banyolar, her zaman hijyenin ve temizliğin başladığı mekânlar olmuştur. Lavabo temizliği de bunun en önemli unsurlarından biridir. Lavabolar gün içerisinde mümkünse birden fazla temizlenmeli en azından duru su ile şöyle bir ıslatılmalıdır. Çünkü hijyen banyodan, banyo hijyeni ise klozet, lavabo ve duş kabinlerden başlar.

Başka bir blog yazımızda banyolarınız için lavabo seçimini ele aldık. → Banyonuz İçin Mükemmel Lavabo Nasıl Seçilir ?

Related Posts

Yorum yap